Reklama
Reklama

Rozbito grupę produkującą i handlującą podrobionymi papierosami. Zatrzymano 12 osób

fot. policja

Akcja służb odbyła się na terenie powiatu poznańskiego oraz w województwie lubuskim.

- Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu wraz z funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego ustalili, że na terenie województwa wielkopolskiego oraz lubuskiego działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się produkcją oraz wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości podrobionych papierosów bez polskich znaków skarbowych. Według ustaleń funkcjonariuszy grupa, pod kierownictwem 43-letniego mężczyzny, działała co najmniej od sierpnia 2019 roku - wyjaśnia Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji.

26 maja w związku z tą sprawą zatrzymano 12 osób. To 11 mężczyzn i kobieta w wieku od 22 do 69 lat. Niektórzy mają bogatą policyjną kartotekę. - Policjanci i celnicy przeszukali ustalone miejsca produkcji papierosów pod Zieloną Górą, pomieszczenia na terenie powiatu poznańskiego, gdzie funkcjonowały drukarnie biorące udział w produkcji podrobionych opakowań, a także miejsca zamieszkania członków grupy przestępczej - dodają.

W sumie znaleziono 334 tysiące sztuk papierosów, 33 kg tytoniu bez polskiej akcyzy, 650 tysięcy złotych, a także opakowania papierosów a podrobionymi znakami towarowymi. - Zabezpieczono również maszyny wykorzystywane do produkcji - do paczkowania i foliowania, a także wagę oraz tzw. wykrojniki i płyty offsetowe.

Grupa działała co najmniej od sierpnia ubiegłego roku i wprowadziła na polski rynek ponad 1,1 mln sztuk nielegalnych papierosów. Skarb Państwa stracił na tym 1,25 mln złotych z tytułu nieopłaconych podatków.

6 z 12 zatrzymanych tymczasowo aresztowano. 5 osób objęto dozorem policyjnym. Wobec jednej osoby zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 30 tysięcy złotych. Wszystkim zaangażowanym w proceder grozi do 5 lat więzienia.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
18℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
3.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro