Reklama
Reklama

Nawet 350 złotych dodatkowej opłaty u lekarza? Sprawdza to UOKiK

Zdjęcie ilustracyjne | fot. padrinan / pixabay.com

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w wielu prywatnych placówkach medycznych wprowadzono tzw. opłatę covidową.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływają skargi na lekarzy i dentystów, którzy przez koronawirusa pobierają od pacjentów dodatkowe opłaty. - Zgodnie z informacją przekazywaną przez prywatne placówki medyczne opłaty te mają pokrywać koszty związane z zabezpieczeniem gabinetów przed wirusem np. dodatkowe środki czystości, maseczki, fartuchy - podaje UOKiK.

UOKiK sprawdził niektóre prywatne gabinety i aż 30% z nich stosuje opłaty "covidowe". - Apeluję do wszystkich świadczących różne rodzaje usług, w szczególności do prywatnych gabinetów medycznych, o uczciwość i rzetelne informowanie o cenach i opłatach przed realizacją usług - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Ale zdaniem Chróstnego rozważni muszą być też konsumenci. - Szczególnie w tym trudnym czasie bądźmy ostrożni i porównujmy oferty pomiędzy placówkami medycznymi. Pod pretekstem wystąpienia dodatkowych kosztów niektórzy przedsiębiorcy realizują dodatkowe wynagrodzenie, weryfikujmy zatem całkowitą cenę usługi jeszcze przed jej rozpoczęciem lub podpisaniem umowy - dodaje.

Ile wynosi opłata "covidowa"? Z informacji UOKiK wynika, że jej wysokość waha się od 10 do nawet 350 złotych, a średnio pacjenci płacą ponad 70 złotych. W sieciowych centrach medycznych takich opłat przeważnie nie ma, pojawiają się w mniejszych gabinetach. - Przypominamy, że przedsiębiorca powinien podać całkowity koszt usługi przed jej wykonaniem. Jeśli pobiera dodatkowe opłaty powinien o tym jasno poinformować konsumenta przed zawarciem umowy. Niedopuszczalne są sytuacje, w których o dodatkowych kosztach klienci informowani są np. po zabiegu, wizycie czy wykonaniu usługi.

Nieprawidłowości mogą oznaczać dla przedsiębiorców kary w wysokości 20 tysięcy złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
18℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
2.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro