Reklama
Reklama

Będzie rządowa pomoc dla kupujących mieszkanie, ale nie wszyscy mogą na nią liczyć

fot. Photo Mix / Pixabay

Rząd planuje wprowadzenie nowej ulgi mieszkaniowej.

Jak informuje "Rzeczpospolita", od Nowego Roku będą mogły liczyć na nią osoby kupujące mieszkania od deweloperów lub budujące dom jednorodzinny.

- Ulga "na urządzenie się" ma być wsparciem dla osób do 35. roku życia, które kupują na kredyt swoje pierwsze mieszkanie. Gdyby z ulgi chciało skorzystać małżeństwo, decydujące znaczenie będzie miał wiek młodszego z małżonków. Z tego ograniczenia zostałyby zwolnione rodziny wielodzietne - tłumaczył Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego wyklucza możliwość uzyskania ulgi. Jej wysokość - biorąc pod uwagę koszt kupna mieszkania czy budowy domu - nie będzie wielkim wsparciem. "Rzeczpospolita" wyliczyła, że dla danych z końca 2019 roku singiel mógłby odliczyć od dochodu 4597 zł, samotny rodzic 5746,25 zł, a małżeństwo z dwójką dzieci niespełna 11,5 tys. zł.

Według ekspertów pomoc w tej wysokości nie będzie miała większego wpływu na rynek nieruchomości. W przypadku jednego z poprzednich programów, MDM, średnia dopłata do wkładu własnego wyniosła 27 tys. zł.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
18℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
2.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro